INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Marian Grzegorczyk     

Marian Grzegorczyk  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grzegorczyk Marian ps. Jan Marg, Paweł Winnicki (1887–1945), dziennikarz-publicysta. Ur. 1 IV w Winnikach pod Lwowem, był synem Antoniego, urzędnika w miejscowej fabryce tytoniu, i Pauliny z Kalinowiczów. W r. 1905 zdał maturę w Gimnazjum im. Sobieskiego w Krakowie, po czym przez rok studiował historię w UJ, następnie przeniósł się na Wydział Prawny Uniw. Lwow., który ukończył w r. 1910. Pracował w lwowskim Namiestnictwie dla Galicji, wkrótce jednak wyjechał do Wiednia, gdzie był m. in. sekretarzem ministra dla Galicji, Władysława Długosza. W r. 1913 powrócił do Namiestnictwa. W czasie wojny wstąpił do II Brygady Legionów Pol., 29 X 1914 r. dostał się do niewoli rosyjskiej, gdzie przebywał 4 lata, najpierw w obozach i na robotach, potem jako nauczyciel i muzyk (grał dobrze na fortepianie) w Kijowie i Moskwie. W listopadzie 1918 r. wziął udział w walkach o Lwów. W r. 1919 wyjechał jako sekretarz poselstwa pol. do Bukaresztu. Od założenia przez Paderewskiego w Warszawie w czerwcu 1920 r. dziennika „Rzeczpospolita” pisywał w nim zrazu jako korespondent (pod pseud. Jan Marg, którego i później często używał). W końcu 1920 r. porzucił służbę dyplomatyczną, osiadł na stałe w Warszawie i rozpoczął działalność dziennikarską najściślej związaną z Narodową Demokracją. Pracował w kierowanej przez S. Strońskiego endeckiej „Rzeczypospolitej” (do 1924), później w „Warszawiance” (do 1928) i innych dziennikach („ABC”, „Wieczór Warszawski”, „Goniec Warszawski”, „Kurier Warszawski”, „Polonia” katowicka i in.). Był szereg lat wiceprezesem Syndykatu Dziennikarzy Warszawskich. Ogłosił, oprócz licznych artykułów ekonomicznych, statystycznych i politycznych, osobno dwie prace prawnicze: Danina (1921), Ochrona lokatorów (1924), oraz szkic La presse polonaise (1933, wespół z W. Wolertem). Przeprowadzał nowe na naszym gruncie badania prasy współczesnej (ogłaszane w miesięczniku „Prasa” 1931–9); pisał fachowe recenzje muzyczne i radiowe (w „ABC” i tyg. „Antena”) oraz teatralne („Warszawianka” i „ABC” 1928). W czasie oblężenia Warszawy w r. 1939 redagował z Hieronimem Wierzyńskim (10–25 IX) „Wspólną Gazetę”, wydawaną przez Związek Wydawców Polskich i rozlepianą na ulicach miasta, za co aresztowali go Niemcy. Po wyjściu z więzienia w końcu grudnia 1939 r., współpracował w prasie podziemnej, w wydawanych na powielaczu „Dokumentach Chwili” (1941–2) i w „Rzeczypospolitej Polskiej” (używał m. in. pseud. Skierka). Przed powstaniem w r. 1944 objął funkcję redaktora politycznego tego pisma, a w czasie powstania, gdy Teofil Syga został ranny, przejął po nim naczelną redakcję. Stracił wówczas żonę, Longinę z Iwińskich, i jedyną 16-letnią córkę Hankę. Po wyzwoleniu pracował w „Tygodniku Warszawskim”, którego był jednym z założycieli i redaktorów. Zmarł 24 XII 1945 r. W czasie okupacji, oprócz współpracy z Departamentem Prasowym i Informacji Delegatury Rządu Lond. w Warszawie, wykładał również w tajnej Szkole Dziennikarskiej i prowadził w niej seminarium.

 

Łoza, Czy wiesz, kto to jest?; – Dobraczyński J., „Tyg. Warsz.” 1946 nr 1; – „Głos Ludu” 1946 nr 2; „Niedziela” 1946 nr 3; „Rzeczpospolita” 1945 nr 355; – Materiał nadesłany Red. P. S. B. przez Piotra Grzegorczyka.

Red.

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.      
 

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.